Ką kiekvienas turėtume žinoti apie cholesterolį?

Ką kiekvienas turėtume žinoti apie cholesterolį?

Tikriausiai dauguma iš mūsų ne itin domimės, kas yra cholesterolis, kodėl jis atsiranda ir kuo kenkia sveikatai. Juk mąstome: man tai jau tikrai taip neatsitiks, juk nevalgau itin daug riebių patiekalų! Bet dažnai kamuoja nuovargis, neturime energijos, o atlikus kraujo tyrimus paaiškėja, kad cholesterolio per daug… Tad ką kiekvienas iš mūsų turėtume žinoti apie cholesterolį?

Kas yra cholesterolis?

Cholesterolis – tai biologiškai aktyvi ir į riebalus panaši medžiaga. Gaminasi kepenyse iš gyvulinių riebalų turinčių maisto medžiagų. Jei cholesterolio kiekis per didelis, jis nusėda ant kraujagyslių sienelių, dėl to jos siaurėja, į širdį patenka mažiau deguonies. Jei kraujagysles staiga užkimš kraujo krešulys, gali ištikti insultas.

Cholesterolio kiekis nustatomas atlikus kraujo tyrimus:

5,2 mmol – normalus kiekis,

5,2 – 6,5 mmol – negausus padidėjimas,

6,6 – 7,8 mmol – per didelis cholesterolio kiekis,

Ką daryti, kad cholesterolio kiekis būtų normalus?

Padidėjusį cholesterolio kiekį nulemia sėdimas darbas ir mažas fizinis krūvis, nes tai skatina nutukimą., todėl , jei dirbate ramų, fizinių pastangų nereikalaujantį darbą, būtinai fiziškai judėkite, į darbą važiuokite dviračiu, eikite pasivaikščioti.

Jei jūsų cholesterolio kiekis jau yra padidėjęs, reguliuokite mitybą. Valgykite daugiau daržovių ir vaisių, grūdinių produktų. Vietoj mėsos rinkitės soją, varškę, sūrį. Atsisakykite riebių padažų, saldumynų. Vieną dieną per savaitę rinkitės tik vegetariškus produktus. Ypač savo mityba turėtų pasirūpinti vyresnio amžiaus žmonės, nes jų organizmas linkęs kaupti riebalus greičiau.

Maisto produktai, padedantys šalinti cholesterolį iš organizmo, –  rauginti kopūstai, obuoliai, braškės, avižų kruopos, morkos. Išbandykite ir liaudies medicinos receptą: iš 350 česnakų išspauskite sultis, sumaišykite jas su 24 citrinų sultimis. Gerkite po arbatinį šaukštelį prieš miegą, galite užsigerti šį mišinį jogurtu.

Svarbiausia, kad, įsisukę į darbų ir buities sūkurį, neužmirštumėte savęs – raskite laiko poilsiui, savo laisvalaikiui, miegui, skaniam  ir sveikam maistui, pasivaikščiojimui – tuomet visos ligos jus aplenks!