Kodėl dietos yra neveiksmingas būdas mesti svorį?

Kodėl dietos yra neveiksmingas būdas mesti svorį?

Kokia gausybė dietų pateikiama šiandieninėje žiniasklaidoje! Tikriausiai ir Jūs dažnai susižavite žymių žmonių pateiktomis dietomis ir nusprendžiate: ,,Pradėsiu nuo rytojaus‘‘. Bet ar šios dietos efektyvios? Tam, kad kuo greičiau numestų svorį, žmonės imasi drastiškų veiksmų: liesėjimo priemonių, aktyvaus sporto, griežtų dietų. Kodėl dietos yra neveiksmingas būdas mesti svorį?

Kalbiname ,,Vilniaus dietologijos centro‘‘ gydytoją dietologę Eglę Kliukaitę.

  • –       Kokią įtaką žmogaus organizmui turi griežtų dietų laikymasis?

Populiariosios dietos (žvaigždžių dietos, pateikiamos interneto portaluose, ir kitos) pasižymi mažu kaloringumu, o tai lėtina medžiagų apykaitą. Jei žmogus turi antsvorį, jo medžiagų apykaita jau  yra sulėtėjusi, o laikantis griežtos dietos,  sulėteja dar labiau. Organizmas patiria nuolatinį stresą – sunku ir fiziškai, ir psichologiškai. Dažnai žmonės eksperimentuoja: laikosi dietų, kurias randa žurnaluose, ar  parekomendavus kaimynei, tačiau kiekvienas organizmas yra individualus – jei dieta tiko draugui, nebūtinai tiks numesti svorio siekiančiam žmogui. O įžymybių rekomenduojamos dietos nėra stebuklingos, jos sudarytos individualiam žmogui, prižiūrimam specialistų. Nusprendus laikytis dietos, rekomenduojama pasitarti su specialistu dietologu arba bent su šeimos gydytoju tam, kad nepakenktumėte savo sveikatai.

  • –       Žmonės vis dažniau renkasi reklaminius, svorį padedančius mesti preparatus, kokia jūsų nuomonė apie juos?

Šie preparatai padeda tik subalansavus mitybą. Vartojant juos ir nekeičiant savo mitybos, gyvenimo būdo, rezultato nebus. Liekninamųjų preparatų yra įvairių – spartinančių medžiagų apykaitą, suteikiančių sotumo jausmą, tačiau nežinomas tikslus šių preparatų pašalinis poveikis.

  • –       Ar dietos veiksmingos, o gal tai tik trumpalaikis efektas?

Tai dažniausiai trumpalaikis efektas.  Pradėjus laikytis kažkokios populiarios dietos turėtume sau užduoti klausimą – ar galėčiau taip gyventi ir maitintis visą gyvenimą? Jei žmogus laikytųsi griežtos dietos nuo 3 iki 5 dienų – nieko labai blogo neatsitiktų. Bet šiaip griežtų dietų reikėtų vengti, nes tai nepadeda atsikratyti svorio ilgam laikui. Kai kurie žmonės turi polinkį pilnėti, tad reikia keisti įpročius ir jų laikytis visą gyvenimą tam, kad neturėtume antsvorio. Svarbus yra gyvenimo ritmas. Jei valgoma daug kartų  po daug arba nevalgoma ir vienu kartu apkraunamas skrandis – ateityje žmogui gresia ir nutukimas, ir skrandžio ligos. Kartais užtenka reguliariai maitintis 3 kartus per dieną, nes tuomet mažėja persivalgymo galimybė.

  • –       Kaip yra veiksmingiausia mesti svorį, siekiant, kad jis negrįžtų atgal?

Žmogus turi norėti numesti svorio. Žinoma, kartais nėra galimybės laiku pavalgyti. Geriausia yra kreiptis į specialistą, kuris sudarys mitybos planą, atitinkantį jūsų sveikatos ypatybes, jūs įprasite maitintis tinkamai, laiku ir ims po truputį mažėti svoris. Ta teorija, kad po 18 valandos reikėtų nevalgyti,  tinka ne visiems. Tai labai priklauso nuo to, kada mes einame miegoti.

  • Išvada viena: kiekvienas turime atrasti sau tinkamą būdą mesti svorį. Privalome remtis ne cheminiais preparatais, griežtomis dietomis, bet savo organizmo ypatybėmis. Liesėjimą turi valdyti mūsų protas. Atsikratydami nereikalingo svorio privalome išsiugdyti sveikatą, o ne kaupti ligas…