
13 Rgp Aktualu kiekvienai moteriai: kaip išvengti strijų?
Visos moterys trokšta didžiuotis stangria, lygia oda, ypač artėjant pavasariui susirūpiname, ar gražiai atrodome. Galbūt jau laikas pradėti intensyviau sportuoti, atsisakyti saldumynų? Tai ypač aktualu moterims, kurios jaudinasi dėl atsiradusių strijų – kompleksuojama baseine, pirtyje, paplūdimyje…Kaip išvengti strijų ir kaip jas sumažinti jau atsiradus, pataria
,,Dermatokosmetologijos klinikos‘‘ kosmetologė Dainora Tumienė.
1. Kodėl atsiranda strijos?
Strijos – viena iš labiausiai paplitusių kūno odos defektų, pasitaikančių dažniausiai moterims. Tai siauri, šviesiai rožinės ar melsvai rausvos spalvos į randus panašūs odos ruoželiai odoje, atsirandantys dažniausiai ant šlaunų, sėdmenų, pilvo, krūtų ar pažastyse. Tik atsiradusios strijos būna ryškesnės, o bėgant laikui jos blykšta ir tampa mažiau pastebimos. Strijos atsiranda nėštumo metu, paauglystėje (kartais ir berniukams), stipriai padidėjus kūno masei, taip pat sergant endokrininėmis ligomis. Strijų gali atsirasti ilgą laiką geriant ar vietiškai vartojant hormonus, steroidus. Jų gali atsirasti ir dėl genetinių priežasčių.
Strijos atsiranda dėl odos pertempimo ir hormoninių pokyčių. Veikiant hormonams, oda neretai praranda elastingumą, jos viršutinis sluoksnis išplonėja ir padidėjus krūviui atsiranda vidinių plyšimų, kuriuos vėliau užpildo jungiamasis audinys.
Strijos sudarytos iš jungiamojo audinio, kuriame nėra pigmento, todėl įdegus jos išlieka baltos ir tampa dar labiau pastebimos įdegusios odos fone.
2. Koks gydymas yra efektyviausias, norint panaikinti strijas?
Yra nemažai būdų kovojimui su strijomis. Šią problemą spręsti padeda sutepimai specialiais gydomaisiais tepalais ir kremais, gydymas lazeriu, masažai (ypač limfodrenažinis, vakuuminis), įvyniojimai į dumblius, kurie drėkina odą, aprūpina mineralinėmis medžiagomis, injekcijos, kurių metu į striją suleidžiama speciali medžiaga, stimuliuojanti kraujotaką ir medžiagų akykaitos procesus, sutvirtinanti struktūrinius odos baltymus (kolageną, elastiną); sonoforezė – veiklių medžiagų įvedimas ultragarsu, stimuliuojantis odos atsinaujinimą, stangrumą, elastingumą, taip pat pilingai. Kiekvienas žmogus atsirenka patraukliausią būdą. Derinant paminėtus strijų naikinimo metodus tarpusavyje, pasiekiamas geriausias rezultatas. Tačiau turime nepamiršti, kad efektyviau išvengti, nei kovoti su atsiradusiais įtrūkimais.
3. Ar strijas galima visiškai panaikinti?
Paminėtais strijų naikinimo būdais galima problemą tik sumažinti. Radikalus problemos sprendimo būdas – abdominoplastika – chirurginis metodas, kurio metu pašalinama oda su strijomis. Chirurgiškai šalinama ypač didelės strijos, randiniai plyšimai. Tačiau reikia nepamiršti, kad po abdominoplastikos lieka randas, kurio dydis priklauso nuo problemos išreikštumo ir operacijos atlikimo būdo. Šiandien klinikose tvirtinama, kad po šios operacijos siuvama intrakutanine siūle ir žymių visiškai nelieka.
4. Ką patartumėte, norintiems strijų išvengti?
Norint išvengti strijų stenkitės, kad svoris būtų stabilus. Priaugus daug svorio (net jeigu paskui jį ir numesite), strijų atsiradimo tikimybė padidėja.
Teisingai maitinkitės. Mažiau valgykite saldžių, miltinių ir daug angliavandenių turinčių patiekalų. Į racioną įtraukite daugiau baltymų, iš kurių sintezuojamas kolagenas ir elastinas, taip pat daržovių.
Užsiimkite sportu. Krūvį reikia didinti palaipsniui, kad odos augimas atitiktų jos ištempimą. Nevartokite vaistų nepasitarę su gydytojais. Nėštumo metu imkitės atsargumo priemonių: nešiokite diržą, specialias pėdkelnės. Profilaktikai naudotina limfodrenažinis masažas, kontrastinis dušas, savimasažas su masažuokliu. Nuo trečio nėštumo mėnesio patartina naudoti specialias priemones: gelius, tepalus ar kremus. Taigi, patarčiau vengti staigaus svorio kitimo, naudoti priemones, didinančias odos elastingumą, ir, be abejo, reguliariai mankštintis bei sveikai gyventi.
Jei dar nepasiryžote iki šiol, pradėkite sveikiau gyventi nuo dabar!